Kryzys na rynku procesorów – cena nowego Intel i7 8700k przyprawia o zawroty głowy

Czasem przeglądam ceny niektórych podzespołów komputerowych w hurtowniach i popularnych sklepach. Moim ulubionym produktem do porównywania jest procesor Intel i7 8700K. Dzisiaj sprawdziłem cenę i doznałem szoku. Wiedziałem o jego słabej dostępności na rynku, ale to, co stało się z jego ceną przyprawia o zawroty głowy.

Czytaj dalejKryzys na rynku procesorów – cena nowego Intel i7 8700k przyprawia o zawroty głowy

Śledzenie floty pojazdów – wdrożenie oprogramowania Traccar (traccar.org)

Zostałem ostatnio zapytany o wdrożenie oprogramowania ze strony traccar.org do śledzenia floty samochodowej. Postanowiłem zgłębić temat i zainstalowałem to oprogramowaniem na maszynie wirtualnej z Linuxem Ubuntu na swoim komputerze, a następnie na serwerze VPS u klienta.

Czytaj dalejŚledzenie floty pojazdów – wdrożenie oprogramowania Traccar (traccar.org)

Jakie znaczenie ma router w domowej sieci? Przykład na światłowodzie od Inei

To będzie szybki wpis o tym, jakie znaczenie ma wybór routera do domowej sieci. Jako przykład weźmy łączę światłowodowe Inei. W chwili rozpoczęcia pomiaru jego przepustowość nie była zweryfikowana. Pomiary na urządzeniach podłączonych przez wifi wykazywały niestabilne łącze na poziomie kilku megabitów na sekundę.

Czytaj dalejJakie znaczenie ma router w domowej sieci? Przykład na światłowodzie od Inei

Czym kierować się przy kupnie nowego laptopa do normalnych zadań?

Wiele osób w przeszłości prosiło mnie o radę przy zakupie laptopa. Postanowiłem w tym miejscu zebrać doświadczenia i porady. Skupię się na poleceniu sprzętu, który spełni minimalne wymagania sprawnego przeglądania stron w Internecie. Nie będzie to sprzęt dla graczy ani dla osób, które od komputera oczekują ogromnej mocy obliczeniowej. Taki zwykły, domowy laptop na lata.

Czytaj dalejCzym kierować się przy kupnie nowego laptopa do normalnych zadań?

Czy Twój laptop się przegrzewa i wymaga czyszczenia? Sprawdź to sam

Jedną z najczęściej wykonywanych napraw w laptopach jest czyszczenie układu chłodzenia. Można powiedzieć, że jest to taka czynność eksploatacyjna, podobnie jak w samochodzie wymiana klocków hamulcowych. Elektronika nie lubi zbyt wysokich temperatur, więc warto sprawdzić czy nasz sprzęt wymaga już ingerencji w układ chłodzenia. Nawet jeśli jeszcze sam się nie wyłącza, to warto o niego zadbać.

Czytaj dalejCzy Twój laptop się przegrzewa i wymaga czyszczenia? Sprawdź to sam

PDF – drukowanie dwustronne wielu dokumentów o nieparzystej liczbie stron (na przykładzie PIT 11)

Na przykładzie z życia: Drukowanie PITów dla wielu osób po wygenerowaniu jednego pliku z SAPa. PIT ma trzy strony, więc przez to wydruk dwustronny będzie nieprawidłowy. Żeby wydruki były poprawne, potrzebna jest dodatkowa pusta strona dodana na koniec każdego dokumentu wewnątrz dużego pliku pdf.

Czytaj dalejPDF – drukowanie dwustronne wielu dokumentów o nieparzystej liczbie stron (na przykładzie PIT 11)

Lista chipsetów Intela w komputerach stacjonarnych (od pierwszej generacji Intel Core i3, i5, i7)

W tym wpisie postaram się podać nazwy, różnice, obsługiwane procesory i inne informacje o chipsetach Intela stosowanych w normalnych desktopowych komputerach. Nie biorę tutaj pod uwagę procesorów do „wyższych” zastosowań takich jak przykładowo i7-6950X oraz innych z X na końcu nazwy. Tabelki skopiowałem z angielskiej wersji Wikipedii z artykułu, który możesz przeczytać jeśli >TU KLIKNIESZ< … Czytaj dalejLista chipsetów Intela w komputerach stacjonarnych (od pierwszej generacji Intel Core i3, i5, i7)